Gemma Round Ottoman – Special Order
The Gemma Round Ottoman brings soft symmetry to the room—a petite statement that perches gracefully beneath a console or floats as an elegant accent. Also available in hexagonal and square silhouettes, the Gemma offers an optional contrast welt and a button detail that trace and punctuate the form with quiet definition.
Product Details
| Available Covers: Tiers 1-12, L1-L3, COM | Yes |
|---|---|
| This product is temporarily unavailable in the customization tool. Our team is working to add it to the tool soon. | Yes |
| Dimensions | 17 × 17 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Griffith Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Griffith Park Obsidian Square Cocktail Table
Griffith Park Obsidian End Table
Griffith Park Canyon Rectangular Cocktail Table
Griffith Park Sienna Rectangular Dining Table
Griffith Park Canyon Wood Back Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Canyon |
| Style | Transitional |
| Collection | Griffith Park |
| Features | Fabric |
Griffith Park Sienna Wood Back Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sienna |
| Style | Transitional |
| Collection | Griffith Park |
| Features | Fabric |
Griffith Park Altitude Console Table
Griffith Park Sienna Upholstered Side Chair
Griffith Park Sienna Two Drawer Nightstand
| Dimensions | 18 × 34 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sienna |
| Style | Contemporary |
| Collection | Griffith Park |
| Features | Storage |
Griffith Park Canyon Side Chair
| Dimensions | 23 × 21 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Canyon |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Griffith Park |
| Features | Fabric |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Transitional |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
St. Francis Large Leather Ottoman
| Weight | 47.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 16.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Ebony Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | St. |
| Features | Leather |
Anderson Round Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 16 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Anderson |
| Features | Fabric |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Casale Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Merino Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Hannah Ottoman
| Dimensions | 20.67 × 35.43 × 17.32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Blair Ottoman
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | White |
| Detail Color | Polished Chrome Finish |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.