Utopia – Mega Ivory Ottoman
Introduce a touch of luxury to your home with our generously scaled ottoman. Designed for sumptuous comfort, it is exquisitely tailored and upholstered in and ultra-plush wide corded velvet and matching welt. The ottoman cushion is encased in cotton, down-proof channeled ticking to help keep its shape and prevent feather migration, providing a comfortable and durable seating option. The non-slip legs keep the ottoman in place, ensuring your ottoman stays where you want it to. Add a touch of elegance to any room in your home with our luxurious ottoman.
Product Details
| Generously scaled for relaxing comfort | Yes |
|---|---|
| Tailored and upholstered in an ultra-plush wide corded velvet and matching welt | Yes |
| Ottoman cushion is encased in cotton, down-proof channeled ticking to help keep its shape and prevent feather migration | Yes |
| Castered Ottoman | Yes |
| Dimensions | 33.5 × 33.5 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mega Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Utopia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Utopia – Mega Ivory 2 Seat Sofa With Lumbar Pillow
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Merino Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Solaria Ottoman
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Frosted Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Barret Small Pouf Ottoman
Gable Ottoman- Black & White Dash | Black And White Dash Fabric On Hardwood Frame
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Transitional |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Corissa Ottoman
| Dimensions | 33 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.