Georgia Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
Description
Description
The Georgia Sectional creates a soothing ambiance, allowing relaxed entertainment or socializing with family and friends.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Beige. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep the frame secure. | Yes |
| No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Gray |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer brown finish and beige fabric |
Additional information
Additional information
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
IUP722-OTT-151
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Fabric, Gray, International Furniture Direct, Ottomans & Poufs
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Corner Square Wedge
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 38.25 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Corner Square Wedge
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 38.25 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Corner Square Wedge
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 38.25 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sectional Left-Arm Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Felix Small Leather Ottoman
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 20.5 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Frosted Hide |
| Style | Rustic |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Willow Accent Ottoman
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Willow |
| Features | Fabric |
Jordan Ottoman
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Black |
| Detail Color | Burnished Riviera Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Harper Scissor Ottoman
| Weight | 19.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 21.5 × 19 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | White |
| Detail Color | Polished Chrome Finish |
| Style | Modern |
| Collection | Harper |
| Features | Fabric |
Asher Ottoman
Lolo Leather Ottoman
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Felix Large Leather Ottoman
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 16 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Smoke Suede |
| Style | Transitional |
| Collection | Felix |
| Features | Leather |
Anderson Round Ottoman
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 21 × 16 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Contemporary |
| Collection | Anderson |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.