Hale 8 X 10 Rug
Description
Description
Product Details
| Product Dimensions | 98W 0D 120H |
|---|---|
| Product Weight (lbs) | 61.000000 |
Additional information
Additional information
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 98 × 120 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal Gray Heathered |
| Style | Transitional |
| Collection | Hale |
| Rug Size | 8 x 10 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Hale 9 X 12 Rug
Hale 10 X 14 Rug
Dakota 10 X 14 Rug
Oliver 9 X 12 Rug
Alton 10 X 14 Rug
Oliver 10 X 14 Rug
Pratt 10 X 14 Rug
Sherman 10 X 14 Rug
Dakota 9 X 12 Rug
Highland 8 X 10 Rug
Highland 10 X 14 Rug
Kendall 10 X 14 Rug
Michael Alan Showroom
Mortis 5′ x 7′ Rug
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 60 in |
| Color | Brown, Grey, Multi |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Hand woven, abstract linear design in shades of beige, black, brown and gray. No pile. Wool, backed with cotton. Spot clean only. Rug pad recommended. Due to the use of natural materials, some variation may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Rug Size | 5′ x 7′ |
Michael Alan Showroom
Arloman 5′ x 7′ Washable Rug
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.75 × 0.13 × 59 in |
| Color | Black/Cream/Gray, Grey, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Series Features | Machine woven, printed tribal design in white, gray and black. 3mm pile. Polyester velvet, backed with TPR/canvas blend. Machine washable and foldable. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Rug Size | 5′ x 7′ |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.