Telluride Bookcase Hutch
Description
Description
Product Details
| Bulb Type | Incandescent Bulb (40R14) |
|---|---|
| Carton Height | 61.25 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 279.99 |
| Carton Width | 80.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 58.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 6 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 40 watts |
| Width | 77.25 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 255.74 |
| Image Role Data | {“370_10_267”:[“Room Image 1″],”HF37010265w267_4_09”:[“Room Image 2”]} |
Additional information
Additional information
| Weight | 255.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 77.25 × 58 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride 66” Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Telluride Bookcase Base
Telluride Tilt Swivel Chair
Telluride Computer Credenza
Telluride Lateral File
Telluride 76” Executive Desk withWood Panels
Apollo Etagere
Sandy Shores Etagere
Richmond Etagere
Ashton Etagere
Providence 4 Shelf Rafia Etagere
Thomas Etagere
| Weight | 112.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 16 × 87 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thomas |
| Features | Storage |
Hollywood 72″ Bookshelf
Jasper Etagere
Sawyer 36″bookshelf
Carter Etagere
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.