Corsica Executive Desk
With a casual attitude and a sun-washed ambience inspired by the Mediterranean island for which it is named, the Corsica Executive Desk is crafted of Acacia Veneers with a wire-brushed, artisan light natural finish with reclaimed character. Stylish details include a scallop-like carved base and shaped ring pulls in a burnished bronze finish. Seven drawers, including 2 top drawers on each side containing removable divider inserts. There’s one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used in either top drawer. The bottom two drawers on each side are locking file drawers and contain pendaflex letter/legal filing systems. A drop-front drawer for keyboard use.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop two drawers on each side contain removable divider insertsOne removable writing slide and one removable pencil drop-in can be used in either top drawerBottom two drawers on each side are locking file drawers and contain pendaflex letter/l | Yes |
|---|---|
| Finish | A wire-brushed, artisan, light natural finish with reclaimed character is on exotic beautiful Acacia wood, known for its rustic charm, tactile hand, knots and color variations in serene organ |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Primary Materials | Acacia Veneers |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 7 |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 357.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 73.25 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Corsica Bookcase
Corsica Lateral File
Corsica Junior Executive Desk
Corsica Writing Desk
Brea Desk
Brea Desk
Arcadia Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Tribeca Desk
Monolith Desk
Marlowe Desk
Alder Writing Desk (Black)
Modern Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.