Drake 66″ Credenza
Drake Home Office offers a classic old world style, all case pieces have rustic oak plank board tops. This two-toned finish combines a relaxed antiqued gray finish with warm rustic oak patina. Solidly constructed and designed to function the way we work today.
Product Details
| Knotty Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
|---|---|
| Features 4 spacious utility drawers | Yes |
| Center drawer flips down for easy access | Yes |
| Two locking filing drawers offered each side | Yes |
| Wire management features | Yes |
| Construction | Rustic Knotty Oak Veneer and Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 66″W x 22″D x 30.75″D |
| Weight | 222 Lbs. |
| Cube | 34.6 |
| Style | French Farmhouse |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Rustic Gray & French Oak Finish | Yes |
| Finish | Rustic White and French Oak |
| Collection | Drake |
| Product Cube | 34.56 |
| Carton Weight | 222.2 |
| Product Weight | 198 |
| Color Code | RFO |
| Color Name | Rustic White & French Oak |
| Carton Dimensions | 68.75″W x 25″D x 34.75″H |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 66 × 30.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Drake End Table
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 22 × 26 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
| Features | Storage |
Drake Coffee Table
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 50 × 19 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
| Features | Storage |
Drake Counter Table
Drake Backless Counter Bench
Drake 76″ Bunching Bookcase
Drake Backless Stool
Drake Dining Table
Drake Slat Chair
Drake Chairside Table
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 16 × 24 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
| Features | Storage |
Drake 60″ Writing Desk
Drake Sideboard
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 62 × 36.625 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic White & French Oak |
| Style | French Farmhouse |
| Collection | Drake |
| Features | Storage |
Drake Executive Desk
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Americana Modern – Denim 60″ Writing Desk
East Hampton Desk
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Riley Desk
Riley Desk
Josie Solid Mango and Iron 36″ Tall Standing Desk
Monolith Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Arcadia Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.