Wimberley Executive Desk
Description
Description
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Oak veneer | Yes |
|---|---|
| Center drop-front drawer has ball-bearing extension guides, an electric/USB power outlet, and wiring access cutout | Yes |
| All outside drawers have dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Two outside top drawers have felt-lined bottoms, all other are veneer | Yes |
| Bottom file drawers accept letter or legal size files | Yes |
| Dimensions | 66.00″W X 30.00″D X 30.00″H |
| Weight | 260.14 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 260.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 66 × 30 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Pavestone |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Wimberley |
| Features | Power |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Wimberley Bunching Bookcase
Home Office
Wimberley Lateral File Cabinet
Solaria Desk
Sereno Desk
Trianon Desk
| Dimensions | 27 × 68 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gris and Argent |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Trianon |
| Features | Power |
Silhouette Desk
Aventura Desk
| Dimensions | 25.69 × 57.31 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Rustic |
| Collection | Aventura |
| Features | Power |
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Foundations Desk
Alder Writing Desk (Black)
Stratum Desk
| Dimensions | 24.75 × 58 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil and Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Power |
Brea Desk
Riley Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.