Maisie Executive Desk
Description
Description
Product Details
| Constructed of hardwood solid and Cherry veneer with metal accents | Yes |
|---|---|
| All drawers have dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Three top drawers have felt-lined bottoms, all other are veneer | Yes |
| Bottom file drawer accepts letter or legal size files | Yes |
| Dimensions | 66.00″W X 28.50″D X 30.50″H |
| Weight | 189.60 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 189.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 66 × 30.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Refined Glam |
| Collection | Maisie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Panel Footboard
Maisie Writing Desk
| Weight | 101.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 60 × 30.5 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Refined Glam |
| Collection | Maisie |
| Features | Storage |
Bedroom
6/0-6/6 Panel Headboard
Maisie Mirror
Maisie Rectangle Cocktail Table
4/6-5/0 Panel Headboard
6/0-6/6 Panel Footboard
Maisie Lateral File Cabinet
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Brea Desk
Marlowe Desk
Riley Desk
Modulum Desk
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Alder Writing Desk (Black)
Rory Desk
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
East Hampton Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.