La Grange San Felipe Executive Desk
With a commanding presence that imparts the rich heritage of the great American story, the San Felipe Executive Desk is classic and character-filled. The rich dark Antique Varnish finish is striking, while features such as 7 drawers with metal ball bearing full extension slides and a drop-front center drawer make the San Felipe a true workhorse to ease your workload.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersMetal ball bearing full extension slidesTop drawer on right and left sides both have removable partitionsOne side has removable pencil tray and writing slide and can be used on either sideCenter drawer has drop-frontFinish: Antique Varnish, a | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 1.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14W x 19.5D x 10H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 411.40 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gun Metal |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 14.625D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneer, Leather and Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, sandblasting, drawknife, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 360 |
| Image Role Data | {“6960_10563_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6960_10563_89_466_89_10446_80_room”:[“Room Image 1″],”6960_10563_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6960_10563_89_back_silo”:[“Silo Ima |
| Weight | 360 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | La Grange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
La Grange Le Vieux 86in Double Pedestal Table with 2-18in Leaves
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Von Rosenberg Bed Bench
Bedroom La Grange Mt. Maria Wardrobe
La Grange St James Metal and Stone Console
La Grange Burnham Console
Casual Dining La Grange Le Vieux Pedestal Dining Table Base
La Grange Prause Gate Leg Round Table
Living Room La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
Casual Dining La Grange Le Vieux 86in Table Top w/2-18in Leaves
La Grange Lockhart Three-Drawer Accent Chest
La Grange Rabbs Prairie Martini Table
Monolith Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Polk Desk
Pentak Black Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Pentak |
| Features | Storage |
Everly Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
| Features | Storage |
Arcadia Desk
Prado Desk
| Dimensions | 27 × 74 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tawny |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Prado |
| Features | Power |
Alder Writing Desk (Black)
Modern Desk
Tribeca Desk
Americana Modern – Cotton 60″ Writing Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.