Linville Falls 60″ Desk with One File
Capturing the essence of nature’s organic color palette on a clean-lined, simple silhouette, the Linville Falls Desk is crafted of Oak Veneers with a soft smoked gray Mink finish. The 60-inch wide top is flanked on one side by a leg end panel and on the other by a small file with a top utility drawer and a lower locking file drawer with pendaflex filing system. The desk is fully finished on the back so it can be floated in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Includes 60-inch top, a small file and leg end panelTwo drawersTop drawer is a utility drawerBottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing systemFully finished on back and can be floated in a roomFinish: Mink: A soft smoked gray finishHardw | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 433.38 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 272.80 |
| Carton Width | 10.00 |
| Configurations & Options 1 | 31fc09beb896ae4cc6f127aa2e07288f5c569cc4 |
| Custom Type | Office Wall Systems |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | No |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 60.00 |
| Weight | 242 |
| Image Role Data | {“6150_10953_85_schematic”:[“Schematic”],”6150_10953_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6150_10953_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6150_10060_85_top”:[“To |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Linville Falls |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linville Falls Linn Cove Upholstered Side Chair
Linville Falls Corner Desk with File and Lateral File
Linville Falls Linn Cove Upholstered Arm Chair
Linville Falls 60″ Desk
Home Office Linville Falls Desk Top 60in
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Lateral Files
Linville Falls 72″ Desk
Linville Falls 96″ Credenza with File and Two Open Desk Cabinets Credenza
Linville Falls Corner Desk with File and Open Desk Cabinet
Linville Falls File
Linville Falls 96″ Credenza with File, Lateral File and Open Desk Cabinet
Linville Falls Overlook Trails Cocktail Table
Monolith Desk
Polk Desk
Erik Solid Mango and Iron Writing Desk
Tribeca Desk
Korey Desk
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 31 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Korey |
| Features | Storage |
Foundations Desk
Riley Desk
Alder Writing Desk (Black)
Brentwood Desk
| Weight | 85.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 31 in |
| Brand | Crestview Collection |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige |
| Style | Coastal |
| Collection | Bengal Manor |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.