Asher Fabric Swivel Chair Without Pillows
The Asher swivel chair has a unique frame with high-loft curved arms and a shaped back. Comfort comes from a knife-edge back pillow, and a Plush feather down seat cushion. The enticing shape, swivel base and deep seat create a luxuriously restful statement.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Com | 9.4 |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1032-002 |
| Fabric Shown | 1032-002 |
| Featuredwaysku | P1052SA |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 40 |
| Product Name Search | Asher Fabric Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Shipping Weight | 100.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 100.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Norden Cocktail Table
Drew Fabric Sofa
| Dimensions | 41 × 109.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Java |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Micah Side Table
Jules Fabric Sectional
| Dimensions | 112.5 × 175.5 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Mily Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40 × 100 × 27.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Berkshire Cocktail Table
Lorenzo Cocktail Table
Gabi Fabric Loveseat
| Dimensions | 43 × 70 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Colette Fabric Chair
| Dimensions | 36.5 × 32 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Daisy Swivel Glider Chair
Chelsea Accent Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.