Colette Fabric Chair
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 9.8 |
| Cubes | 30.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1064-CS2 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1064-002 |
| Fabric Shown | 1064-002 |
| Featuredwaysku | P7422A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7422 and P7422Y |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Depth | 36.5 in (92.71 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
| Width | 32 in (81.28 cm) |
| Dimensions | 36.5 × 32 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dama Cocktail Table
Harmon Cocktail Table
Mily Fabric Chair
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Ottoman
| Dimensions | 23 × 29 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Ottoman
| Dimensions | 23 × 29 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tori Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 99.25 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Mila Fabric Right Arm Chaise
Mila Fabric Right Arm Chaise
Mily Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39 × 36 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.