Colette Fabric Chair Without Pillows
The Colette chair delivers clean, modern style and high-end comfort. Track arms form a tuxedo silhouette reminiscent of the Art Deco era, while horizontal lines create the stability and length found in contemporary forms. Designed with gracious scale and deep, luxurious seating, it features a feather down T-cushion and loose fiber back pillow. Tasteful and exquisitely crafted, this chair elevates the style of any interior.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 27 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 8.9 |
| Cubes | 30.88 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7422A |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 32 |
| Product Name Search | Colette Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Track arm | Yes |
| Dimensions | 36.5 × 32 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Elle Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 41.5 × 89 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Sofa
| Dimensions | 40.5 × 94 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Lars Leather Sectional
| Dimensions | 142 × 142 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tadon Cerused |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Gabi Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 43 × 70 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Berkshire Cocktail Table
Thompson Side Table
Marcato Cocktail Table
Germain Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 41 × 93 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Chair Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 39 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Jules Fabric Swivel Chair
Marco Leather Chair
| Dimensions | 37 × 29 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Chelsea Accent Chair
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.