Kingston Fabric Chair Without Nails
With its stately aesthetic, the Kingston wing chair conveys a promise of lasting stature and luxurious comfort. The high statuesque back gives way to gracefully arched wings that drift into a luxe down cushioned seat. Welt trim adorns the upholstery for a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber Blendown, Tight back |
| Com | 8 |
| Cubes | 32.23 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 44.5 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Track arm | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Depth | 37.5 in (95.25 cm) |
| Height | 44.5 in (113.03 cm) |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
| Dimensions | 37.5 × 31 × 44.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Throw Pillow (20″ x 20″)
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Throw Pillow (24″ x 16″)
| Dimensions | 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tyre Leather Ottoman
Dalton Dining Table
Juri Cocktail Table
Ware Dresser
Theo Console Table
Joss Accent Table
Indy Fabric Sofa
| Dimensions | 41 × 96 × 27.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cumberland Leather Ottoman
| Dimensions | 20 × 28 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Lumen Fabric Sofa
| Dimensions | 43.5 × 98 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Dakota Leather-Fabric Sofa Without Pillows
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Chelsea Accent Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.