Knight – Haze Manual Reclining Swivel Chair & Ottoman
From the bedroom to office or living area, reclining swivel chair and ottoman is always the perfect fit. Sit back, rest your legs on its plush ottoman, and forget the stress of the day. This tri-layer high performance fabric will deliver years of comfort and durability.
Features
| Manual Reclining | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| High quality mechanism with Pneumatic Assist | Yes |
|---|---|
| High-grade foam layer (1.8- to 2.2-density) adds plush cushioning and maintains its appearance over time | Yes |
| Comfy companion ottoman offers coordinating style and flexible mobility | Yes |
| Clean lines and a tailored silhouette make it a designer favorite | Yes |
| 100% Luxury Foam Cushion | Yes |
| Fully padded, foam-wrapped hardwood frame provides strength and durability | Yes |
| Removable back for easy transport and positioning in small spaces | Yes |
| Tri-layer high performance fabric will deliver years of comfort and durability | Yes |
| Each piece of Parker House Furniture is unique and features slightly different colorations. Colors also vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person | Yes |
| Dimensions | 38 × 34 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Haze |
| Style | Contemporary |
| Collection | Knight |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Knight – Rouge Manual Reclining Swivel Chair & Ottoman
Knight – Butterscotch Manual Reclining Swivel Chair & Ottoman
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.