Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
Elevate your living space with the luxurious comfort and timeless style of the Blackburn collection. This armchair features a sturdy base crafted from a combination of wood and metal, creating a seamless fusion of materials that radiates a contemporary aesthetic. The Blackburn collection is your key to creating the ideal haven for gatherings and relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown, 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, provides strength and durability to the frames. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 Density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilament foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid pine wood and metal incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes a decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Group Color | Black |
| Material | Pine |
| Other Material | Metal |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer with hand rubbed effect for a multidimensional look that lets the natural grain com through and brown fabric |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
| Weight | 92.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
| Weight | 208.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Sofa
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Armchair
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Blackburn Metal & Wood Base, Loveseat
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63 × 35 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Blackburn |
| Features | Fabric |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.