Midtown Swivel Gliding Chair – 225479
With a streamlined design perfect for smaller spaces, Midtown is ready for big city living. It’s also perfect anywhere you want to add style and comfort. A 360-degree swivel base puts you at the center of all the action, while a gentle gliding motion helps you relax away a busy day. But its Midtown’s designer details, including a tight back, subtly curved track arms and sophisticated welt trim that will really move you.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Streamlined design, perfect for smaller spaces | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel base puts you at the center of all the action | Yes |
| Gentle gliding motion helps you relax away a busy day | Yes |
| Tight back, subtly curved track arms and sophisticated welt trim | Yes |
| Premier standard foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushion maintains its comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
Videos
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 32 × 40 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Midtown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.