Mixon Chair
Description
Description
Lounge in style with the Mixon collection a comfort driven suite featuring clean lines, subtle detailing, and reclining option. Shown in Mynah Flax performance fabric.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| • Dual Power Motion incliner mechanism for true “Wall Away” performance and power articulating headrest • Genuine European leathers and Performance fabrics • Spring Down Seat Cushions • Hardwood Frames • Fully upholstered back and exposed wooden legs • US | Yes |
|---|---|
| • Dual Power Motion incliner mechanism for true “Wall Away” performance and power articulating headrest | Yes |
| • Genuine European leathers and Performance fabrics | Yes |
| • Spring Down Seat Cushions | Yes |
| • Hardwood Frames | Yes |
| • Fully upholstered back and exposed wooden legs | Yes |
| • USB and USB C ports | Yes |
| • Optional hidden battery pack | Yes |
| Fabric: Mynah Flax | Yes |
| Finish: Espresso | Yes |
Additional information
Additional information
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mixon Sofa
Mixon Chair
Mixon Sofa
Michael Alan Showroom
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Michael Alan Showroom
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Michael Alan Showroom
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.