Nash Leather Chair
Featuring clean lines and distinct angles, the Nash leather chair delivers architectural structure and modern appeal. Angled track arms and tapered feet create a striking silhouette. Capturing attention from all directions, this masterful piece sets a sophisticated tone in the luxe living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Col | 94.35 |
| Cubes | 28.36 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Leather | 307-220 |
| Leather Shown | 307-220 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 33 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 70.0 |
| Total Shipping Weight | 70.0 |
| Website Material | Leather |
| Shelter arm | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tight back | Yes |
| Depth | 30.5 in (77.47 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 33 in (83.82 cm) |
| Dimensions | 30.5 × 33 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Miles Leather Swivel Chair
Halden Console Table
Croft Side Table
Moretti Fabric Sofa
| Dimensions | 40.75 × 101.5 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Palma Arm Chair
Acosta Console Table
Kendo Console Table
Torres Fabric Arm Chair
| Dimensions | 25.63 × 22.5 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary (Glam) |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Westfall Nightstand
Sabrina Fabric Swivel Chair
Throw Pillow (27″ x 13″)
| Dimensions | 27 × 13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.