Neve Accent Chair
The Neve Accent Chair features a modern glam inspired barrel chair style with a wrap-around metal base in a hand-brushed gold finish. The chair is upholstered with ivory white fabric on a sculptural base cloth. The fabric is woven with fine chenille and subtle wave-like weave details that are uniquely dimensional with a soft hand. Ships fully assembled. The durable and sturdy seat features webbed construction and 35 density A-grade foam in seat. The barrel chair back features 30 density foam in seat back.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Gold |
|---|---|
| Color Details | Ivory / Brushed Gold Frame |
| Material | Metal, Fabric, Foam |
| Style | Modern, Glam/Luxe |
| Additional Dimensions | Arm Height: 24.5 |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 18.50″ |
| Chair Back Height | 26.75″ |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 63.70 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Features modern, glam inspired style | Yes |
| This barrel chair features a hand-brushed gold wrap-around metal frame | Yes |
| Upholstered with an ivory white woven fabric | Yes |
| The sturdy and durable chair features 35 density A-grade foam | Yes |
| The seat back features 30 density foam | Yes |
| No assembly needed | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 26 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gold |
| Style | Glam/Luxe, Modern |
| Collection | Neve |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.