Noel Fabric Chair Without Pillows
Designed lower and deeper, the Noel chair is ultra-comfortable in feel, stylish and modern in appearance. Plush cushions and soft, textural upholstery enhance the luxury. Track arms, tapered legs and an exposed wooden frame form clean, contemporary lines in this chic design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28.5 in and 72.39 cm |
|---|---|
| Ba | 26.5 in and 67.31 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 8.8 |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | P7322A |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 40 |
| Product Name Search | Noel Fabric Chair |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 26.5 in and 67.31 cm |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Qty On Hand | 91 |
| Dimensions | 39 × 40 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Candace Fabric Sofa
| Dimensions | 43 × 96 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Ventura Fabric Left Arm Chair Without Pillows
Tarleton Fabric Chair 1/2
| Dimensions | 44 × 54.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tilly Leather Swivel Chair
Turo Side Table
Mila Fabric Left Arm Chaise
Gabi Fabric Right Arm Loveseat Without Pillows
Dawkins Leather Swivel Chair
Mila Fabric Left Arm Loveseat
Margot Fabric Sofa
| Dimensions | 35 × 98.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Sayers Side Table
Hathaway Cocktail Table
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.