Olten Oversized Chair
Strike a balance between the indulgent comfort you crave and the contemporary aesthetic you long for. The fabulously soft, graphite-colored upholstery of this oversized chair takes neutrals to new heights. Plus its large scale gives you plenty of room to spread out and relax solo or with your bestie. A geometric-patterned accent pillow perfects the richly on-trend aesthetic.
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 40 × 46 in |
| Color | Graphite, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Series Features | Taking our 505 inline frame and updating to give it a cleaner contemporary look. Loose, non-reversible cushions with attached backs. Upholstered in a heavy-duty soft polyester chenille with a high-low weave effect. Featuring accent pillows in a small-scale geometric design, infused with an ethnic flair brining a modern edge to any space. Accent tri-block legs |
| Brand | Ashley Furniture |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

