Orleans Fabric Chair
The Orleans chair gives new life to classic forms, combining attributes of both ladderback and wingback designs. Fully upholstered for maximum comfort, the chair features a tight seat and low-profile flared arms. Exposed tapered legs add a distinctly modern touch. This timeless and transitional look blends seamlessly with a variety of styles.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 19 in and 48.26 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 5.5 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1340-010 |
| Fabric Shown | 1340-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 65.0 |
| Total Shipping Weight | 65.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Low track arm | Yes |
| Tight back | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 12 |
| Dimensions | 32.5 × 30 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prague Fabric Sofa
| Dimensions | 42.5 × 107.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Greige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alannis Panel Bed King
Anika Accent Table
Ella Fabric Swivel Chair
Camino Leather Swivel Chair Without Pillows
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Kendo Side Table
Yuma Cocktail Table
Aster Cocktail Table
Andie Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40.5 × 95 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Strata Cocktail Table
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Chelsea Accent Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.