Pennington Accent Chair
The Pennington Accent Chair features a modern influenced silhouette with a separate seat and seat back set on a matte black iron frame. The heavily textured walnut fabric is 100% polyester for durability and features deep plush padding. Finish: matte black, walnut fabric. Material: iron, polyester.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Walnut & Matte Black |
| Material | Iron/Foam/Polyester |
| Style | Modern, Transitional |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 18.25″ |
| Seat Dimensions | 21.25x26x18.25 |
| Chair Back Height | 33.50″ |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 92.60 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Modern silhouette with separate seat and back on a matte black iron frame | Yes |
| Upholstered in heavily textured, durable 100% polyester walnut fabric | Yes |
| Deep plush padding ensures comfort and support | Yes |
| Combines stylish design with robust materials for lasting use | Yes |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 33 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Modern, Transitional |
| Collection | Pennington |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.