Pep Talk 2-Way Hi Leg Recliner
SoCozi™ The Pep Talk recliner elevates any room with a classical look now offering exemplary comfort. Plump double bustle backs flanked by slightly arcing wings look perfect perched on top of it’s upholstered doll head arms. Add the sophistication of show wood high legs and the ease of the available power recline option and you have a package impossible to beat. Don’t forget all of the special order fabrics and leathers available!!
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 43″H x 33″W x 38″D |
|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Fandango Power Headrest Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Saturn Zero Gravity Recliner with Power Headrest
| Dimensions | 42 × 34 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
View Point Wallhugger Recliner
| Dimensions | 43 × 38 × 44 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
MiMi Swivel Rocker
MiMi Power Headrest Rocker w/ SoCozi
Fame Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Conrad Power Headrest Wallhugger Recliner w/SoCozi & Next Level
Dawson Power Headrest Rocker w/ SoCozi
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fandango Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fame Rocker Recliner
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fame Swivel Rocker
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fandango Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Chelsea Accent Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.