Prestige 2-Way Power Headrest Hi Leg w/ SoCozi
SoCozi™ While it can be said most of us aspire to own an overly comfortable chair to relax in, few people find it. The Prestige balances all that comfort with amazing style! This recliner uses a transitional frame with an undulating track arm sure to please the most style sensitive person in the house. When the shaping is combined with plump and luxuriously soft back cushions, oodles of relaxing is sure to be had by all. Tapered block feet in a tobacco finish add to the classic tone of this piece. Available as a push – through – the – arm reclining chair or an invaluable power recline. There has never been a chair with more Prestige!
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
Product Details
| Product Dimensions | 42″H x 31″W x 39″D |
|---|
| Dimensions | 39 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Prestige 2-Way Power Headrest Hi Leg Recliner
| Dimensions | 39 × 31 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest |
MiMi Wallhugger Recliner
Fandango Power Headrest Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Fame Power Headrest Wallhugger w/ SoCozi
| Dimensions | 42 × 32 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Primo Rocker Recliner
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Primo Swivel Rocker
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Primo Wallhugger Recliner
| Dimensions | 37 × 31 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Dawson Power Headrest Rocker w/ SoCozi
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
MiMi Swivel Rocker
Fandango Swivel Rocker
| Dimensions | 43 × 36 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Conrad Power Headrest Rocker Recliner
Dawson Power Headrest Wallhugger
| Dimensions | 42 × 39 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoCoziâ„¢ |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Massage, Power, Power Headrest, Rocker, Swivel |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Daisy Swivel Glider Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.