Soiree Zero Gravity Swivel with Power Headrest & Lumbar
The Soiree Zero Gravity Swivel Chair with power recline, headrest and lumbar support creates the feeling of complete relaxation, as though you are floating in air. The silhouette has a bustle-back, padded arm style and is covered in Maverick Ivory, a semi-aniline top grain leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Power Headrest | Yes |
Product Details
| Arm Height | 26 |
|---|---|
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 39.50 |
| Distance from Wall to Recline | 7 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest & Power Recline & USB Port & Zero Gravity |
| Full Recline Length | 69 |
| Height | 41.50 |
| Leather | Maverick Ivory (Semi-Aniline Top Grain with Splits) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-MAVERICK-IVORY-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 20.5 |
| Seat Height | 19 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Recliners & Swivel Chairs |
| Teardrop Swatch | HU-MAVERICK-IVORY-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 31.50 |
| Weight | 137 |
| Image Role Data | {“RC607_PHSZL_070_6072_80116_85_LL20_006_BES_room”:[“Room Image 1″],”RC607_PHSZ_070_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”RC607_PHSZ_070_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back Straight |
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 31.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | RC |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Declan Power Recliner with Power Headrest
Rumero Press Back Recliner
Caleigh Recliner
Henderson Press Back Recliner
Carroll Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kerley Manual Push Back Recliner
Relic Power Recliner w/Power Headrest
Eisley Power Recliner with Power Headrest, Lumbar & Lift
Tricia Power Recliner with Power Headrest
Drake Recliner
Hurley Power Recliner with Power Headrest
Steffen Swivel Power Recliner with Power Headrest
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Chelsea Accent Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.