Rigby Leather Swivel Chair
Modern design takes a classic turn with the Rigby leather swivel chair. Deep, buttonless diamond tufting covers the entire chair, bringing a subtle elegance while enhancing comfort and cushioning. A swivel accommodates multiple focal points in a room. Available in a fine selection of luxurious leathers, this armless, low-profile accent chair is a versatile and stylish choice for the luxe living space.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Style | Armless |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 39.6 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 360SLCO |
| Instock | Yes |
| Leather | 145-077 |
| Leather Shown | 145-077 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 34.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Rigby Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | 19 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 27.5 in and 69.85 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 34.5 in and 87.63 cm |
| Shipping Weight | 85.8 |
| Total Shipping Weight | 85.8 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Armless | Yes |
| Buttonless diamond tufting | Yes |
| Modern style | Yes |
| Tight back | Yes |
| Swivel base | Yes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marcato Cocktail Table
Tori Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 99.25 × 33.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Austen Fabric Swivel Chair
Bryant Side Table
Sayers Cocktail Table
Tarleton Fabric Sofa
| Dimensions | 44 × 86.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Rollins Fabric Chair
| Dimensions | 40.75 × 38 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Bone Cerused |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Jules Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40.5 × 98 × 31.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Nest Fabric Sectional
| Dimensions | 38.5 × 125.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Fabric Chair
| Dimensions | 39 × 40 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Ashbrook Side Table
Foster Fabric Sofa
| Dimensions | 44 × 97.5 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.