Rowan Fabric Chair
The Rowan chair has a sculptural style with geometric details cut into the base to form upholstered feet. The padded sides and back add a softness to the form, and a unique stitch detail makes a tailored statement. A deep seat and loose cushion back complete the comfortable design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.75 in and 70.48 cm |
|---|---|
| Ba | 25.50 in and 64.77 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge without welt |
| Cubes | 25.17 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1668-CS3 |
| Fabric | 1668-012 |
| Fabric Shown | 1668-012 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 27.75 |
| Overall Product Width | 36.50 |
| Product Type | Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 20.75 in and 52.7 cm |
| Seat Height | 19.00 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric |
| Modern style | Yes |
| Throw pillow included | Yes |
| Track arm | Yes |
| Upholstered feet | Yes |
| Knife-edge back pillow | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Optionlink | P5303 and P5303Y |
| Seat Width | 25.5 in and 64.77 cm |
| Depth | 36.00 in (91.44 cm) |
| Height | 27.75 in (70.48 cm) |
| Width | 36.50 in (92.71 cm) |
| Dimensions | 36 × 36.5 × 27.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Noel Fabric Chair
| Dimensions | 39 × 40 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Nest Fabric Sectional
| Dimensions | 38.5 × 125.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Weller Leather Power Motion Chair
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Ventura Leather Power Motion Sofa
Ventura Fabric Left Arm Chair
Foster Leather Chair Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 46 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Cowley Cocktail Table
Candace Fabric Sofa Without Pillows & Nails
| Dimensions | 43 × 89 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lars Leather Sectional
| Dimensions | 142 × 142 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tadon Cerused |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Rigby Leather Swivel Chair
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Daisy Swivel Glider Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.