Roxie Swivel Gliding Chair – 225462
Though she may look casual, the Roxie Swivel Gliding Chair works hard to complement any décor. This versatile chair adds a stylish spin to any room, with a base that glides back and forth and swivels 360 degrees. Rolled arms and a deep T-seat cushion, all with welt trim, give Roxie definition and structure, allowing it to mix easily with any existing sofa. Alone or in a pair, Roxie has a universal charm that works in the living room, bedroom or nursery. Best of all, the ComfortCore® cushion provides optimum support for a long or short sit.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Stylish occasional chair | Yes |
|---|---|
| Glides back and forth | Yes |
| Swivels 360 degrees | Yes |
| Rolled arms with welt trim | Yes |
| Deep “T-seat” ComfortCore® cushion with welt trim | Yes |
| Padded outer arms | Yes |
| Padded outer back | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and finishes | Yes |
Videos
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 37 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Transitional |
| Collection | Roxie |
| Features | Customizable, Fabric, Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Daisy Swivel Glider Chair
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields


Reviews
There are no reviews yet.