Serenity Moorings Rocking Chair
Bring the relaxed aura of the outside in for a sunroom, nursery or family room with the lovely Moorings Rocking Chair finished in the brush-textured blue Seaspray color on Beech wood. With a vintage spindle back, the rocking chair has a plush loose seat cushion covered in the Oyster performance fabric, a blend of rayon, linen and polyester.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6350-50002-95 |
| Arm Height | 25 |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 32.25 |
| Carton Weight | 43.12 |
| Carton Width | 25.50 |
| Depth | 29.75 |
| Fabric 1 | Oyster (Performance); Fabric Contents: 51% Rayon, 22% Linen, 16% Polyester, 11% Cotton; Cleaning Code S (Clean with solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 37.25 |
| Material Description | Beech and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-EVERE-OYSTER-SC |
| Motion Type | Rocking |
| Seat Depth | 20 |
| Seat Height | 18 |
| Seat Width | 23 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Rocking Chairs |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 23.75 |
| Finish Filter | Blues |
| Weight | 25.08 |
| Image Role Data | {“6350_50002_80_50002_46_room”:[“Room Image 1″],”6350_50002_80_50002_46_50002_95_room”:[“Room Image 2″],”6350_50002_80_50002_46_50002_95_room2”:[“Room Image 3″],”6350_50002_46_silo”:[“Silo Im |
| Weight | 25.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 23.75 × 37.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Serenity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Serenity Bimini Spindle Arm Chair-
Casual Dining Serenity Round Dining Table Base
Serenity Skipper Rectangle Cocktail Table
Serenity Bora Landscape Mirror
Serenity Bermuda Counter Chair
Serenity Tulum Media Storage Cabinet
Serenity Sanderling Display Cabinet
Serenity Cruiser Accent Chest
Serenity Five Drawer Chest
Serenity Bermuda Counter Chair
Serenity Moorings Rocking Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.