Surrender- Burmese Nature Chair
Designed for deep-seated comfort, this chair is the perfect place to unwind after a long day. The chair is exquisitely upholstered in a durable, 100-percent polyester fabric with textural dimension and softness, providing a luxurious and inviting feel. The comfort pillows and seat cushions are encased in cotton, down-proof channeled ticking to help them keep their shape and prevent feather migration, ensuring the chair maintains its plushness for years to come. The seat cushions are padded with high-density Dacron and topped with sterilized down and feathers for maximum plushness, providing a cloud-like feel. The seating feature no-sag springs and high-density webbing for long-lasting support, ensuring your comfort for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Deep-seated comfort ensures and idyllic relaxation experience. | Yes |
|---|---|
| Exquisitely upholstered in a durable, 100-percent polyester fabric with textural dimension and softness. | Yes |
| Comfort pillows and seat cushions are encased in cotton, down-proof channeled ticking to help them keep their shape and prevent feather migration. | Yes |
| Seat cushions are padded with high-density Dacron and topped with sterilized down and feathers for maximum plushness. | Yes |
| Seating feature no-sag springs and high-density webbing for long-lasting support. | Yes |
| Dimensions | 40 × 40 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Burmese Nature |
| Style | Contemporary |
| Collection | Surrender |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Surrender- Burmese Natural 5pc Modular Sectional
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Chelsea Accent Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.