Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Description
Description
The Georgia Sectional creates a soothing ambiance, allowing relaxed entertainment or socializing with family and friends.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep the frame secure. | Yes |
| No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Double-sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes a decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer brown finish and brown fabric |
Additional information
Additional information
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Georgia Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sectional Left-Arm Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sectional Left-Arm Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Corner Square Wedge
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 38.25 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Blue |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Sectional Left-Arm Loveseat
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.5 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Georgia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 63.75 × 39 × 36.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Getaway |
| Collection | Georgia |
| Features | Fabric |
Michael Alan Showroom
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Michael Alan Showroom
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Michael Alan Showroom
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Michael Alan Showroom
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.