Loft Brown Wooden Frame & Base, Armchair
Introducing our captivating Loft Brown Collection, where traditional design seamlessly merges with mid-century modern details in this stunning transitional piece. With its distinctive exposed pine wooden legs and frame, retro-inspired rolled arms, and meticulous craftsmanship, this collection features solid wood and 15mm-thick, 5-layer plywood construction, ensuring both the strength and durability of the frames.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Beige. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Reinforced corner blocks keep the frame secure. | Yes |
| No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid pine wood finishes that match our case-good collections. | Yes |
| Includes a decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Gray |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Six-step, hand-painted in a gray and brown color scheme for a “reclaimed wood” look and beige fabric |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.75 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Loft Brown Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.75 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 45.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 20.75 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Loveseat
Loft Brown 2 Drawer 2 Doors Bar
5/0 Headboard – Loft Brown
Loft Brown Bench
| Weight | 38.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.75 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94.5 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94.5 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
5/0 Platform – Loft Brown
Loft Brown Counter Height Sofa Table
Loft Brown Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94.5 × 40.75 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Navy Swivel Club Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.