Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
Introducing our exquisite Olimpia armchair, a true masterpiece of craftsmanship. This armchair not only brings timeless elegance to your living space but also ensures lasting durability. Its rich, natural wood frame serves as both a statement piece and a symbol of comfort. Experience the perfect blend of sophistication and coziness with our wooden leg armchair, where design meets function in perfect harmony.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Double-sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes one decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi step lacquer finish with a tequila color stain that lets the natural mango grain come through and brown fabric |
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Olimpia Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 6 Wooden Shelves Bookcase
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 21 × 34 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia 2 Drawer 4 Door Kitchen Island
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Olimpia Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 39 × 37.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Olimpia |
| Features | Fabric |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
CZ-388 Massage Chair
| Dimensions | 35 × 47.3 in |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Chelsea Accent Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.