Samba Wooden Frame & Base, Armchair
With its chunky, wide silhouette, the Samba collection infuses your living room with a touch of traditional charm. Supported by a sturdy frame crafted from solid pine wood, it rests gracefully on low-profile block feet with a rich brown hue.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Faux leather,100% Polyester, | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| All sofas and love seats are double-sprung on the edges. (No fall-off to the edges). | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes one decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Blue |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer sand drift finish |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Samba Wooden Frame & Base, Sectional
| Weight | 115.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Sofa
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion Loveseat
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.75 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Two-Cushion, Sofa
Samba Wooden Frame & Base, Sectional Right-Arm Loveseat
| Weight | 115.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55.5 × 38.5 × 36.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Wooden Frame & Base, Sectional – Samba
Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Samba Wooden Frame & Base, Upholstered Square Ottoman
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 28.25 × 19.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Samba |
| Features | Fabric |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Chelsea Accent Chair
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.