Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
Infuse your home with modern, one-of-a-kind design and elevate your living room. Featuring exposed wood and premium-quality fabric, this collection seamlessly brings the beauty of nature right into your living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Brown. 100% Polyester. | Yes |
|---|---|
| Constructed with plywood 15 mm thickness 5-layer ply, providing strength and durability to the frames—No-sag sinuous springs with tie wire for uniform seating. | Yes |
| Dual-density foam on seats. 1.8 Density core wrapped with resilient and 1.4 density foam for an ultimate Comfort Seat. Dacron-wrapped Cushion cores Ultra-crowning on seats. | Yes |
| Elastic webbing with loose pillow backs using siliconized virgin Dacron fiber utilizing sewn-in panels. (No migration). | Yes |
| Fully padded with microfilaments foam for a better finish look. | Yes |
| Exposed solid pine wood incorporating finishes to match case-good collections. | Yes |
| Includes a decorative throw pillow. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer caramel finish and brown fabric |
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
Sedona Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Orange |
| Style | Transitional |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Sofa
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 93.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Loveseat
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
Sedona Wooden Frame & Base, Armchair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 39.5 × 38 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Fabric |
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Chelsea Accent Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Georgia Wooden Frame & Base, Armchair
Daisy Swivel Glider Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.