Walnut Wooden Frame & Base, Armchair
Step into comfort and make this armchair the focal point of your living room. The Walnut armchair features a sturdy wooden frame with a rich brown finish and wide, flat armrests. Both the seat and backrest are upholstered in a dark, leather-like material. The backrest showcases a tufted design adorned with buttons, adding an elegant touch. Diagonal wooden supports on the sides enhance its modern rustic charm, blending the warmth of wood with the sleekness of dark upholstery.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Black faux leather. | Yes |
|---|---|
| This piece features a solid wood frame and legs, with plywood construction for added durability. | Yes |
| Heavy gauge sinuous springs suspension. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep the frame secure. | Yes |
| High-resiliency polyurethane foam on seat and back. | Yes |
| Fiber wrap on the seat and back surrounds the polyurethane cushions for softness and support. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Group Color | Black |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Translucent multi step lacquer Reddish brown finish, Black Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Walnut Chairside Table
Walnut 6/6 Eastern King footboard bench with three cubbies for storage
Walnut 1 Drawer, End Table
| Weight | 39.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 23.25 × 23.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Rails – Walnut
Walnut 4 Drawer, Chest
| Weight | 156.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 19.75 × 53.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
6/6 Eastern King Headboard – Walnut
Walnut Trestle Dining Table
| Weight | 108.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86.5 × 40.75 × 30.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Eclectic Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Leather |
Walnut Mirror
Walnut Wooden Chair
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Fabric |
Walnut 1 Drawer, Chairside Table
| Weight | 26.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 23.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Walnut Wooden Frame, Upholstered Sofa
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.25 × 39.25 × 35.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Walnut |
| Features | Fabric |
Walnut 3 Drawer, Sofa Table
| Weight | 68.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 16.25 × 31.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Walnut |
| Features | Storage |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Karma Accent Chair
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 34 × 33 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | Slate |
| Style | Industrial |
| Collection | Karma |
| Features | Leather |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Mariko Leather Chair
| Dimensions | 35 × 30.5 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.