Xel-Ha II Wooden Frame, Armchair
Transform your living space with this stunning wooden-framed armchair, which perfectly combines craftsmanship and comfort. The Xel-Ha II Collection features tufted back cushions upholstered in a green leather-like fabric, providing plush support and an elegant touch. The decorative throw pillows add a charming and warm accent to the overall design. What truly sets this collection apart is its beautifully designed, gently curved armrests, enhancing its aesthetic appeal and ergonomic comfort. The turned wooden legs, with their intricate detailing, showcase timeless sophistication. Redefine your space with furniture that makes a statement because every home deserves a touch of artistry.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Green faux leather. | Yes |
|---|---|
| This piece features a solid wood frame and legs, with plywood construction for added durability. | Yes |
| Heavy gauge sinuous springs suspension. | Yes |
| Reinforced corner blocks keep the frame secure. | Yes |
| High-resiliency polyurethane foam on seat and back. | Yes |
| Fiber wrap on the seat and back surrounds the polyurethane cushions for softness and support. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Group Color | Green |
| Material | Melina |
| Other Material | Fabric |
| Finish | Multi-step lacquer Dark Hay Brown finish, Green Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Xel-Ha II Wooden Frame & Base, Sofa
Xel-Ha II Wooden Frame, Armchair
| Weight | 102.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 39.25 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Xel-Ha II |
| Features | Fabric |
Xel-Ha II Wooden Frame, Upholstered Loveseat
Xel-Ha II Wooden Frame, Upholstered Loveseat
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59.5 × 39.25 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Xel-Ha II |
| Features | Fabric |
Xel-Ha II Wooden Frame, Upholstered Sofa
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88 × 39.25 × 37.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Xel-Ha II |
| Features | Fabric |
Xel-Ha II Wooden Frame, Armchair
Xel-Ha II Wooden Frame, Upholstered Loveseat
Xel-Ha II Wooden Frame, Upholstered Sofa
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Kelida Swivel Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 29.5 × 37.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Swivel, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Blake MX Accent Chair
| Dimensions | 38 × 34 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Modern |
ZEN SE Espresso/Midnight Reclining Massage Chair
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Brand | Cozzia |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Aragon Chocolate Brown Arm Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.