Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Immerse yourself in pure relaxation with the Charlotte power lift recliner. Enhanced by Zero Gravity technology, Charlotte features customized comfort with a power headrest, lumbar and recline, all controlled by a convenient hand wand. Sculptural track arms and tailored aesthetics provide a sleek yet inviting look, with a slender back profile and tufted in-back design. Experience freedom and ease with a power lift function that makes it effortless to transition from a seated to standing position. Available in a wide array of fabrics to perfectly match your style.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Charlotte |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Zero-Gravity Reclining, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 176 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 33 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Charlotte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aurora Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Aurora |
| Features | Power |
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Polaris Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 44.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Power |
Polaris Medium Wide Power Lift Chair Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Power, Power Lift, Recline, Reclining Furniture, Remote |
| Style | Casual |
Jean Bronze Power Lift Recliner – 3BL793
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32.5 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Transitional |
| Collection | Jean |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Maya Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 39 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maya |
| Features | Massage |
View Our Full Lineof Lift Recliners
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Maya Small
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37.5 × 43 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maya |
| Features | Massage |
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32 × 41 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Austin |
| Features | Customizable |
Astor Platinum Power Lift Recliner – 1PL519
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Transitional |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Uc677 Large 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 50 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.