Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
The Rhodes features an open-arm design, power port with a removeable light and tray table, USB port, wireless charger and far infrared heatwave technology.
Features
| Customizable | Yes |
|---|
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Class II Medical Device | Yes |
| Weight Capacity | 400 LB |
| Positioning | Infinite |
| Comfort Zone | 4 |
| Eclipse Technology | No |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seat | Yes |
| Back Type | Seam |
| Removable Back Type | Bracket |
| Overall Width | 37″ |
| Overall Height | 45″ |
| Overall Depth (Seated) | 37″ |
| Seat Width | 22″ |
| Floor to Top of Seat | 20″ |
| Seat Depth | 21″ |
| Seat to Top of Back | 29″ |
| Seat to Top of Arm | 7″ |
| Distance from Wall Reclined | 25″ |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 43″ |
| Lifetime Warranty, Chair Frame, Lift Frame, Recline Frame, Recliner Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 YR |
| Pro Rated Years 4 – 7 | No |
| Warranty on Mechanical Labor | 1 YR |
| Warranty on Electrical Labor | 1 YR |
| Warranty on Fabric, Foam, and Pocketed Coils | 1 YR |
| Head Rest Cover | No |
| Arm Covers | No |
| Straight Lift | Yes |
| Hand Control Routing | Right Arm Compartment |
| Extra Pocket Available | No |
| Nirvana Air Massage & Heat Available | No |
| HeatWave Technology Available | Standard |
| Heat & Massage Available | No |
| Adjustable Headrest Available | Standard |
| Adjustable Lumbar Available | Standard |
| Foot Rest Extension Available | No |
| USB Charging Port | Yes |
| Place of Origin | China |
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 37 × 45 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Rhodes |
| Features | Customizable |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH512
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 33.5 × 45 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Vega Medium/Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Uc677 Large 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 50 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38.5 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sedona |
| Features | Customizable |
View Our Full Lineof Lift Recliners
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 45.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
UC671 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
View Our Full Lineof Lift Recliners
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Sol |
| Features | Customizable |
Jean Bronze Power Lift Recliner – 3BL793
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 32.5 × 40.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Shell |
| Style | Transitional |
| Collection | Jean |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Destin Medium/small
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 43 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Destin |
| Features | Power |
Liam Bronze Power Lift Recliner – 3BL786
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Pebble |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Power, Storage |
Astor Platinum Power Lift Recliner w/ Headrest & Lumbar – 1PH519
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 35 × 45.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Platinum |
| Style | Contemporary |
| Collection | Astor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.