Bolton – Misty Storm Manual Glider Console Loveseat
Soft, strong, and ready for lounging, Bolton offers sophisticated style for day-to-day relaxing. Eye-catching printed high-performance polyester-blend velvet draws the eye across the cover, from the bustle-back pub pillow headrest, through the bucket seat body and down to the manually reclining footrest. Overstuffed arms and easy-release latch reclining mechanism will make Bolton a hit with the whole family.
Features
| Manual Reclining | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Manual Reclining Glider Seats, featuring easy-to-operate reclining release latches that are usable by the whole family | Yes |
|---|---|
| Includes storage console with drink cup holders | Yes |
| Boltons bucket-style seats have been designed to contour to your body, creating the a cozy, yet structured spot for nestling into | Yes |
| High-back Bustle-back pub pillow headrest provides ample relaxing support for your neck at any reclining position | Yes |
| Oversized and fully stuffed, the ultra-plush arm design makes it a joy to lean or perch on | Yes |
| Hand-tailored in a high performance 100% polyester blend velvet fabric for easy care and cleaning | Yes |
| Dimensions | 42 × 75 × 41.3 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Detail Color | Misty Storm |
| Style | Transitional |
| Collection | Bolton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bolton – Misty Storm Manual Dual Reclining Sofa
| Dimensions | 42 × 83 × 41.3 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Black |
| Detail Color | Misty Storm |
| Style | Transitional |
| Collection | Bolton |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining |
Bolton – Misty Storm Manual Recliner
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Marcourt Fabric Banquette
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lavenhorne Reclining Loveseat with Console
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 77 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.