Catalina Leather Reclining Loveseat with Console
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina reclining loveseat with console. Easily recline back and unwind in either seat with the pull of a handle in the arm. And the center console provides a place to store items and place drinks. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 52.00 |
| Carton Weight | 212 lb |
| Product Weight | 212 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 72 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Leather Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Henry Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.