Crew Pebble Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Superior ergonomics combine with the plush comfort of the Crew leather power reclining loveseat with console. Featuring triple power functionality that allows for independent adjustment of the headrests, lumbar supports and recline, this loveseat also features Zero Gravity which reduces pressure and tension on the body. Enjoy reliable comfort all day, every day, with pad-over armrests, waterfall chaise footrests, thin layered headrests, and divided back cushions. Built-in USB ports conveniently charge mobile devices while a center storage console keeps remotes and beverages nearby so you can settle in for a marathon movie night. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of each seat, and high-quality light tan leather, the Crew power reclining loveseat brings exceptional beauty and durability to your home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Crew |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 633-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 52.143 |
| Carton Weight | 292.000 lb |
| Product Weight | 292 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 292 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crew |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Henry Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.