Dalton – Lucky Fawn Power Loveseat
Recline in comfort and style with this welcoming Power Loveseat. Taking comfort to the next level, it offers smooth reclining functionality at just the touch of a button. Whether you add it to your main seating area or feature its space-saving design in another room, you’re sure to enjoy its beauty.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Power recline and independently operating power headrest | Yes |
|---|---|
| Dense chenille fabric with a soft hand | Yes |
| Inset black cupholder with integrated reclining switch, displaying individual buttons for reclining, adjusting headrest, and illuminating the ambient blue cup holder light with one USB port | Yes |
| Hidden arm storage with soft-close hinges | Yes |
| Cushioned leg rest provides seamless support | Yes |
| Generously padded, channel-tufted seat back | Yes |
| Ready to easily mount any FreeMotion® bracket and battery | Yes |
| Dimensions | 39.75 × 65 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Cream |
| Detail Color | Lucky Fawn |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dalton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dalton – Lucky Fawn Power Sofa
Dalton – Lucky Fawn Power Recliner
Dalton – Lucky Fawn 6pc Power Reclining Sectional
Dalton – Lucky Charcoal Power Loveseat
Dalton – Lucky Charcoal Power Recliner
Dalton – Lucky Charcoal Power Sofa
Dalton – Lucky Charcoal 6pc Power Reclining Sectional
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lavenhorne Reclining Loveseat with Console
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 77 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.