DeepWakes Power Reclining Loveseat with Console
Live and lounge luxuriously. This power reclining loveseat brings an ultra-stylish flair to your home’s central hub. Its seating area is wrapped in top-grain leather in a rich caramel coloration, giving you a trend-right look made all the better with high-quality materials. And with the simple push of a button, you can recline or adjust the headrests to find your ideal comfort position.
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 42 × 81 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Medium |
| Series Features | New Design Contemporary Sloped Track Arm Reclining Leather Sofa with Power Adjustable Headrest with built in lumbar features. P2 Power Adjustable Headrest and Power Reclining with zero gravity. Upholstered in matte finish, top grain leather with tipped, pebble grain effect and in the trending caramel coloration. Accented with flat welt and contrast stitching. USB Charging port A&C. |
| Brand | Ashley Furniture |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
DeepWakes Power Recliner
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 42 × 45 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Medium |
| Series Features | New Design Contemporary Sloped Track Arm Reclining Leather Sofa with Power Adjustable Headrest with built in lumbar features. P2 Power Adjustable Headrest and Power Reclining with zero gravity. Upholstered in matte finish, top grain leather with tipped, pebble grain effect and in the trending caramel coloration. Accented with flat welt and contrast stitching. USB Charging port A&C. |
| Brand | Ashley Furniture |
DeepWakes Power Reclining Sofa
| Weight | 288 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 42 × 92 in |
| Color | Brown, Caramel |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Medium |
| Series Features | New Design Contemporary Sloped Track Arm Reclining Leather Sofa with Power Adjustable Headrest with built in lumbar features. P2 Power Adjustable Headrest and Power Reclining with zero gravity. Upholstered in matte finish, top grain leather with tipped, pebble grain effect and in the trending caramel coloration. Accented with flat welt and contrast stitching. USB Charging port A&C. |
| Brand | Ashley Furniture |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Germain Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 41 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tarleton Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 69.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – X48757
| Weight | 200.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62.5 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


