Montel Lay Flat Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Chunky and comfy in the chic Cosmos Cobalt finished top-grain leather, the Montel Power Recline Loveseat has it all: smooth reclining motion to the lay-flat position, a power headrest, adjustable lumbar support and a USB port. Tailoring details include a bustle-style back and decorative top stitching.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25.25 |
|---|---|
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 37.00 |
| Carton Weight | 280.00 |
| Carton Width | 67.00 |
| Depth | 40.50 |
| Distance from Wall to Recline | 7.5 |
| Distressing | No |
| Feature Filter | Lumbar & Power & Power Headrest & USB Port |
| Full Recline Length | 72.5 |
| Height | 43.00 |
| Leather | Cosmos Cobalt (Finished Top Grain with Split) |
| Leather Type | Finished |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-COSMOS-COBALT-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 21.75 |
| Seat Height | 20.5 |
| Seat Width | 44.5 |
| Seat to Back Height | 24.5 |
| Style | Transitional |
| Teardrop Swatch | HU-COSMOS-COBALT-TD |
| Weight Capacity | 250 per seat |
| Width | 65.50 |
| Weight | 254 |
| Image Role Data | {“SS705_PHL2_047_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS705_PHL2_047_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back Straight”],”SS705_PHL2_047_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full Ope |
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 65.5 × 43 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Medium Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | MS |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
MS Living Room Savion Corner w/PWR Headrest Component
Savion 2 over 2 Sofa with Power Recline & Power Headrest
Kramer Zero Gravity Sofa with Power Recline & Power Headrest
Montel Lay Flat Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Kramer Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Ruthe ZeroG Power Sofa with Power Headrest & Hidden Console
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Polaris – Kahlua Power Loveseat
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Pillows & Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Apollo Power Reclining Loveseat w/ Console Headrest & Lumbar – X49757
| Weight | 227.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 77 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Contemporary |
| Collection | Apollo |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining, Storage |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.