Noel Fabric Loveseat
Designed lower and deeper, the Noel loveseat is ultra-comfortable in feel, stylish and modern in appearance. Plush cushions and soft, textural upholstery enhance the luxury. Track arms, tapered legs and an exposed wooden frame form clean, contemporary lines in this chic design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.75 in and 70.48 cm |
|---|---|
| Ba | 57.5 in and 146.05 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 66.35 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1053-CS5 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1053-011 |
| Fabric Shown | 1053-011 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 72.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.25 in and 64.14 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7325 and P7325Y |
| Seat Width | 57.5 in and 146.05 cm |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern Style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 72.5 in (184.15 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
| Dimensions | 40.25 × 72.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This product is customizable
Uncover your unique design style. Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ventura Fabric Left Arm Chair Without Pillows
Riverton Cocktail Table
Foster Fabric Chair Without Pillows
Addison Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Hathaway Side Table
Arnette Cocktail Table
Mily Fabric Sofa
| Dimensions | 41 × 91 × 33.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Noel Leather Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40.25 × 101 × 34.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Germain Fabric Sofa
| Dimensions | 41 × 93 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Lars Leather Sectional
| Dimensions | 110.5 × 142 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tadon Cerused |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Tarleton Fabric Chair 1/2
| Dimensions | 44 × 54.5 × 39.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Sofa Without Nails
| Dimensions | 44 × 98 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Brooks Reclining Loveseat – 448727
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brooks |
| Features | Customizable, Fabric |
Marcourt Fabric Banquette
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Lavenhorne Reclining Loveseat with Console
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 43 × 77 in |
| Color | Grey, Pebble |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Finley Wall Reclining Loveseat w/ Console – 339747
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 75.5 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Finley |
| Features | Customizable, Leather, Storage |
Liam Power Wall Reclining Loveseat w/ Headrest – 32U786
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Twilight |
| Style | Contemporary |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Austin Chestnut Leather Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
| Dimensions | 41 × 84 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Features | Cupholders, Leather, Power Recline, Recline, USB |
| Style | Contemporary |
Marcourt Fabric Banquette Without Pillows & Nails
| Dimensions | 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
James Reclining Loveseat – 448521
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 64 × 41.5 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | James |
| Features | Customizable, Fabric, Leather |
Finley Power Reclining Loveseat w/ Headrest – 32U747
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 57 × 43 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Cream |
| Detail Color | Bone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Finley |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Pinnacle Wall Reclining Loveseat w/ Console – 339512
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 75.5 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Traditional |
| Collection | Pinnacle |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Storage |
Liam Power Wall Reclining Loveseat w/ Headrest & Lumbar – 32X786
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Brown |
| Detail Color | Twilight |
| Style | Transitional |
| Collection | Liam |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields

Reviews
There are no reviews yet.