Radius – Mineral Power Glider Console Loveseat
Description
Description
Perfect for relaxing at the end of a long day, this Power Glider Console Loveseat features a soothing gliding motion and smooth power reclining for ultimate comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Conveniently located IntelliSwitch hides inside the arm and provides easy USB power for devices without power draw | Yes |
|---|---|
| Glider loveseat includes storage console, drink cup holders, and wireless charger | Yes |
| 100% Luxury high density foam cushions wrapped in fiber | Yes |
| Removable backs | Yes |
| Ready to easily mount any FreeMotion bracket and battery | Yes |
| Hand tailored in plush fabric | Yes |
| Includes two comfort pillows for additional support | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 38 × 81 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mineral |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Fabric, Glider, Power, Power Reclining, Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Michael Alan Showroom
Radius – Angora Linen Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Cream |
| Detail Color | Angora |
| Style | Transitional |
| Collection | Radius |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Swivel |
Radius – Krypton Xl Power Glider Recliner
| Dimensions | 39 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Krypton |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Fabric, Glider, Leather, Power, Power Reclining |
Radius – Florence Heron Powered By Freemotion Power Cordless Swivel Glider Recliner
Radius – Tatum River Rock Power Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Cream |
| Detail Color | Tatum River Rock |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Glider, Power, Power Reclining, Swivel |
Radius Lift – Krypton Power Lift Recliner
Radius – Mediterranean Power Swivel Glider Recliner
Radius Lift – Mediterranean Power Lift Recliner
Radius – Mega Grey Xl Power Glider Recliner
| Dimensions | 39 × 53 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mega Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Fabric, Glider, Leather, Power, Power Reclining |
Radius – Burlap Manual Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Cream |
| Detail Color | Burlap |
| Style | Transitional |
| Collection | Radius |
| Features | Fabric, Glider, Manual Reclining, Swivel |
Radius – Mega Ivory Power Glider Console Loveseat
| Dimensions | 38 × 81 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mega Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Fabric, Glider, Power, Power Reclining, Storage |
Radius – Windstream Power Swivel Glider Recliner
Radius – Mineral Power Swivel Glider Recliner
| Dimensions | 38 × 41 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mineral |
| Style | Contemporary |
| Collection | Radius |
| Features | Glider, Power, Power Reclining, Swivel |
Foster Fabric Loveseat
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Cagney Double Reclining Power Headrest Loveseat with Console
| Dimensions | 40 × 78 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Southern Motion |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cagney |
| Features | Cupholders, Power, Power Headrest |
Foster Leather Loveseat
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Addison Fabric Loveseat
| Dimensions | 39.5 × 66 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Foster Leather Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Dawkins Leather Loveseat
| Dimensions | 41.75 × 68.25 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Polaris Bizmark Gray Power Reclining Loveseat
| Weight | 211.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 63 × 41 in |
| Brand | Parker House |
| Color | Grey |
| Features | Fabric, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Foster Leather Loveseat Without Nails
| Dimensions | 44 × 72 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Leather |
Foster Fabric Loveseat Without Pillows
| Dimensions | 44 × 71 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Traditional |
| Collection | Bernhardt Living |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.